Meddig tart a lumbágó kezelése?

A lumbágó roppant fájdalmas betegség, ami napjainkban már könnyedén gyógyítható. Manapság gyógymasszázst szoktak alkalmazni, ami hatalmas segítség a derékfájdalom leküzdésében. Természetesen nem mindegy, hogy a derékfájdalomhoz társul-e még valamilyen más jellegű probléma. Ez is befolyásolhatja a lumbágó kezelésének a menetét. Mint minden mozgásszervi elváltozás esetén, a derékfájdalomnál is van egy részletes állapotfelmérés. Ennek köszönhetően, a szakértők pontosan lokalizálni tudják a lumbágó okát és típusát.

A derékzsába egyébként a derékfájdalom egyik típusa. Általában az alsó deréktájékon jelentkezik és a keresztcsont irányába belehasító, hirtelen fellépő fájdalom társul hozzá. A heves fájdalmat egyetlen rossz mozdulat is kiválthatja. A gerinc és ezen belül is főként a derék és csípőtájék igen nagy terhelésnek van kitéve nap mint nap. Ha valaki rosszul hajol le, esetleg nem jól egyenesedik fel, akkor a kellemetlenség pillanatok alatt kialakulhat. A lumbágót nem szabad összekeverni az isiásszal, vagyis az ülőidegzsábával. Ugyanis a kettő különböző helyen és más fájdalomérzettel társul.

Hogyan lehet megszüntetni a lumbágót?

Először is szükséges az anamnézis felállításához egy alapos, mindenre kiterjedő vizsgálat. Ha ez megtörtént, akkor az orvos kidolgozza a terápiás tervet. Az is igaz, hogy derékfájdalom esetén érdemes 2-3 napot pihenéssel tölteni. Ez idő alatt ne emeljünk nehezet, ne csináljunk hirtelen mozdulatot, csak pihenjünk! Ha 3 nap elteltével sem múlik el a fájdalom, akkor mindenképpen keressünk fel egy szakembert, mert nagy valószínűséggel lumbágónk van.

A kezelésre sokféle konzervatív módszer létezik, de a leghatásosabb megoldást a gyógytorna nyújtja. A szakember által kiadott feladatokat és gyakorlatokat otthon is el tudjuk végezni napi szinten, hogy megakadályozzuk a kiújulást. A lumbágó vagy derékzsába célzott nyújtó-lazító gyakorlatokkal könnyedén orvosolható. Azonban azt ne felejtsük el, hogy több alkalomra is szükség lehet, mire egyáltalán javulás következik be. A terapeuta minden esetben figyelni fogja a fájdalmunkat a feladatok végzése közben. Monitorozza, hogy melyik mozdulatnál milyen mértékű a fájdalmunk. Ennek köszönhetően pedig könnyedén ki lehet alakítani az egyénre szabott gyakorlatsort.

Mit kell tudni a lumbágóról és annak kezeléséről?

A derékfájdalom kialakulásának leggyakoribb oka a túlerőltetés. A gerinc körüli izmok, ízületek túlfeszülnek, aminek az eredménye lehet a becsípődés. Ez is okozhatja a fájdalmat. Sokszor lehet látni, hogy valaki a heves fájdalom miatt felvesz egy görnyedt testtartást, hiszen nem tud kiegyenesedni. Ezt nevezik „antalgiás” testtartásnak. Emiatt pedig éppen a test ellenkező oldalára fog nagyobb terhelés hárulni. A kellemetlen érzet ébredés után erősebbé válhat, nyomásra pedig érzékenyebb lehet ez a terület. A gyógytorna, amivel a derékzsába gyógyítható, nem fáj, csak addig jár kellemetlen érzettel, ameddig a letapadt izom feloldódik. Ha az megtörténik, akkor a fájdalom megszűnik és olyan lesz, mintha soha nem lett volna.