Puha talpú cipő a magabiztos járásért
A fő szabály a puha talpú cipő kiválasztásakor az, hogy ne károsítsa a láb fejlődését. Szülőként sokan szeretnék tudni, mire kell figyelni gyerek lábbeli vásárláskor, hogy biztosan kényelmes és biztonságos legyen a lábnak és az egész mozgásszervi rendszernek. Van néhány fontos alapelv, ami segít eligazodni a puha talpú cipő kiválasztásakor. Lássuk, melyek ezek!
A méret számít
A természetes anyagokból készült puha talpú cipőnek finoman kell rögzítenie, de nem szabad összenyomnia a gyermek lábát, ezért a méretének valamivel nagyobbnak kell lennie a lábnál. A szűk lábbeli viselése az ízületek deformációjához és helytelen járás kialakulásához vezethet. A kelleténél nagyobb méretű párok viselése szintén ízületi és izomproblémákhoz vezethet. A gyártók speciális íveket készítenek a cipőkben egy adott lábhosszhoz. Ha egy gyermek más cipőméretet visel, a lába nem illeszkedik ezekhez a görbékhez, ami károsodást eredményez.
Rugalmas talp
Tekintettel arra, hogy a cipő fő funkciója az agresszív környezettől való védelem, úgy tűnik, hogy a talpnak a lehető legmerevebbnek kell lennie. Ez azonban téves állítás és veszélyes tévhit. Erős, de rugalmas talpra van szükség. Ezért amikor lábbelit vásárolnak, a szülőknek ellenőrizni kell az egyes termékeket, és tesztelni a talp rugalmasságát, aminek nagyon jól kell hajolnia. A puha talpú cipőben való járás különösen fontos 1,5-4 éves korban, amikor a gyermeknél kifejlődik a csontok helyes helyzete, többek között a lábujjakat hajlító és kinyújtó izmok aktív munkája miatt. Ha ezek az izmok „kikapcsolnak”, a járás mechanikája és az alsó végtagok fejlődése károsodik.
Figyelni kell a hajlítás pontos helyére is. A talpnak a kisujj és a hüvelykujj kezdetét összekötő vonal mentén kell meghajolnia, hogy ne zavarja a láb természetes görbülését, ami előfeltétel a gyermek helyes mozgásmintájának kialakulásához. Ha a talp merev vagy éppen ellenkezőleg, hajlításkor teljesen deformálódik, jobb visszautasítani egy ilyen cipő megvásárlását, függetlenül attól, hogy mennyire divatos vagy szép.
A járás és a puha talpú cipő kapcsolata
Egy 100 gyermek bevonásával végzett tanulmány értékelte a cipőtalp rugalmasságának hatását a 6 év alattiak járására és izomaktivitására. A mezítláb járáshoz képest a puha talpú cipő jelenléte növeli a lépés sebességét, idejét és hosszát. A rugalmas talp fokozott talpi terhelést biztosít, így segítve a gyermekeket a járás megtanulásában.
Fontos, hogy a puha talpú cipő olyan záróelemekkel rendelkezzen, amik lehetővé teszik, hogy a lábon maradjon. Ha nem, akkor túlfeszíthetik az izmokat és sérülést okozhat. A tépőzáras modellek megfelelő feszessége megakadályozza, hogy a láb deformálódjon.
A cipő eleje sem lehet túl keskeny. A kicsik lába egyenetlenül nő, és egy bizonyos ponton lehet, hogy a lábbeli hosszúsága éppen jó, de széles. A túl keskeny modell nyomást gyakorol a nagylábujjakra, amiknek a feladata a boltozat alátámasztása is. Az első lábujj befelé történő elmozdulása a lábfej helytelen helyzetének kialakulásához vezet.
Szükség esetén a puha talpú cipő kiegészíthető szupinált talpbetéttel, ami a lábfej összes ívét követve fenntartja a helyes helyzetet, és elősegíti a könny, magabiztos járást.